Radan w 1976 r Pierwsze komputery z Radan Radan przed laty Rozwój Radan Jubileusz Radan

40 lat z Radan

W tym roku obchodzi swoje 40-ste urodziny Radan - najbardziej funkcjonalny system CAD/CAM do obróbki elementów blaszanych.

Wraz z innymi programami inżynierskimi, jak Edgecam czy VISI, Radan rozszerza obecnie paletę specjalistycznego oprogramowania wspomagającego projektowanie i wytwarzanie grupy Vero Software.

Z uniwersytetu na hale produkcyjne

Pierwsze prace nad systemem Radan podjęto już w 1976 r. Wówczas to producent obrabiarek sterowanych numerycznie zwrócił się do kadry naukowej Uniwersytetu Bath z prośbą o stworzenie systemu pozwalającego na zaprogramowanie offline produkowanej przez niego prasy do dziurkowania blach. Jak twierdzi Kevin O’Connor – Menedżer Sprzedaży Radan:

„W tamtych czasach G-kod wraz ze współrzędnymi X i Y był tworzony ręcznie na papierowej taśmie, podawanej do sterownika obrabiarki. Instrukcje te prowadziły narzędzie tnące po arkuszu.”

Wyzwania podjęło się dwóch wykładowców Tony Billett (później Dyrektor Zarządzający Radan) a także Martin Swainston. Opracowali oni oprogramowanie do odczytu papierowej taśmy i symulacji ruchu maszyny znajdującej się w trybie pasywnym:

„W porównaniu z dzisiejszym Radan - to było bardzo prymitywne. Jednakże znacznie wyprzedzało wszystko, co było dostępne w tamtych latach. Radan po raz pierwszy pozwolił przetestować program na komputerze, bez angażowania kosztownej obrabiarki” - Kevin O’Connor.

Od tamtej pory Radan sukcesywnie udoskonalano. Implementowano coraz bardziej wydajne strategie i dążono, aby system mógł programować jak najszerszą paletę maszyn. Równie istotną kwestią była łatwość obsługi. Dzięki temu Radan przynosił korzyści zarówno profesjonalistom, jak i programistom z mniejszym doświadczeniem.

W ten sposób Radan szybko stał się światowym liderem w niszowej branży projektowania i programowania obróbki elementów blaszanych i dzierży ten tytuł do dziś.

Nowe wyzwania

Kevin O’Connor zaznacza jednak, że obecnie klienci wymagają od Radan znacznie więcej, niż tylko funkcjonalności CAD/CAM. Oczekują coraz efektywniejszej produkcji z wykorzystaniem nowoczesnych wycinarek, wykrawarek i pras krawędziowych, a także kontroli nad kosztami i przebiegiem procesu produkcyjnego.

Dlatego też inżynierowie Vero Software ciągle udoskonalają i rozbudowują swój flagowy system, dedykowany do obróbki blach. Budowany jest pakiet logistyczny, składający się z Radimport i Radmanager, a w tym roku pojawi się również Radquote:

„Wszystko to pozwoli w pełni zintegrować Radan z istniejącymi w firmach systemami do planowania zapotrzebowania materiałowego MRP.”

Przed Radan roztacza się dziś świetlana przyszłość. Wszystko dzięki szybkiej, cyklicznej implementacji najnowszych strategii obróbki a także ukierunkowaniu rozwoju tego oprogramowania w stronę zarzadzania produkcją:

„Jesteśmy w stałym kontakcie z producentami obrabiarek. Wszystko po to, by zapewnić pełne wsparcie rozwiązań programowych dla ich technologii. Słuchamy również naszych klientów – oni najlepiej wiedzą, co chcieliby otrzymać w kolejnych wersjach Radan” - twierdzi O’Connor.

Pracować z najlepszymi

To już 29-ty rok Kevina z Radan. O’Connor zapytany, dlaczego tak długo trzyma z jedną marką, odpowiada:

„Nie jestem sam. Moi znajomi mają po 20-25 lat doświadczenia z Radan. Sukcesy klientów ciągle utwierdzają nas w przekonaniu, jak skuteczne narzędzia oferujemy. To daje nam satysfakcję. Czego chcieć więcej?”

Doświadczenie i innowacyjność w obróbce blach - Postaw na Radan

 

Poprzedni | Następny