RADAN usprawnia produkcję w AMC RADAN usprawnia produkcję w AMC RADAN usprawnia produkcję w AMCRADAN usprawnia produkcję w AMCRADAN usprawnia produkcję w AMCRADAN usprawnia produkcję w AMCRADAN usprawnia produkcję w AMCRADAN usprawnia produkcję w AMC

Od projektu do produktu z RADAN

V&F Sheetmetal to rodzinna firma wytwarzająca elementy blaszane i precyzyjne tłoczniki dla branży oświetleniowej, grzewczej, elektronicznej oraz im pokrewnych w Wielkiej Brytanii i Europie. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania RADAN firma oferuje kompleksową usługę produkcji elementów blaszanych od bezpłatnych porad dotyczących projektów konstrukcji blach do produkcji, prac związanych z podzespołami i obróbką lub wykończeń zgodnie ze specyfikacją rysunku klienta.

Firma produkuje miliony komponentów rocznie - wiele z nich wymaga wykonania drobnych zagięć, za pomocą oprzyrządowania wielozakresowego zainstalowanego na Trumpf 3000R i zaprogramowanego za pomocą oprogramowania RADAN.

Producent zaopatruje wiele firm oświetleniowych, a także klientów z branży HVAC (inżynierii sanitarnej), audio i elektroniki. Szeroka gama komponentów produkowanych przez firmę V&F Sheetmetal obejmuje pokrywy, wsporniki i skrzynki narzędziowe dla firm grzewczych i klimatyzacyjnych; obudowy i panele przednie do elektroniki; oraz przednie i tylne panele wzmacniacza, wraz z wewnętrznym wspornikiem dla głośników. Firma wycina laserowo również złożony element pompujący do browaru, który jest instalowany w piwnicach pubowych w ramach bardziej efektywnego sposobu zmieniania beczek z piwem.

Najmniejsze części, produkowane przez V&F Sheetmetal, mają zaledwie kilka milimetrów, takie jak klipsy naziemne i małe wsporniki pomocnicze dla klientów elektroniki, a największe to m.in. oprawy oświetleniowe, które mogą mieć około dwóch metrów długości. Hala produkcyjna jest w stanie produkować jeszcze większe wyroby, ponieważ przestrzeń robocza na ich laserze światłowodowym Trumpf 3030 3kw ma wymiary 3 metry na 1,5 metra, a prasa krawędziowa Safan e-Brake - może składać komponenty do trzech metrów długości.

Oprogramowanie RADAN napędza dwie prasy krawędziowe i wycinarkę laserową. Jako jedyny system CAD/CAM, z którego korzystamy odgrywa również ważną rolę w dostarczaniu dokładnych informacji podczas tworzenia ofert - Ray Frith, Dyrektor V&F Sheetmetal.
Niektóre komponenty są oczywiście dostosowane do jednego rodzaju technologii cięcia, na przykład jeśli istnieje duża liczba otworów, możemy użyć narzędzia do wykrawania wielootworowego typu cluster na wykrawarce, podczas gdy do złożonego kształtu lub grubego materiału potrzebny jest laser. W przypadku gdy każda technologia cięcia może być zastosowana zawsze programuję część dla lasera i wykrawarki podczas sporządzania wyceny. RADAN pokazuje zużycie materiału, czas pracy, ile medium tnącego potrzebuje maszyna do wytworzenia części oraz czy posiadam wymagane oprzyrządowanie, a także która technologia będzie najbardziej konkurencyjna. Oznacza to, że RADAN wspiera nas od momentu otrzymania zapytania o część, aż do otrzymania gotowego komponentu - tłumaczy Ray Frith, Dyrektor V&F Sheetmetal.

Firma specjalizuje się w cięciu szerokiej gamy metali, w tym zwykłych stali miękkich i nierdzewnych oraz aluminium; razem z mosiądzem i miedzią na laserze. Jest to możliwe ponieważ laser jest fibrowy, firmy z laserami CO2 prawdopodobnie nie mogłyby wyciąć tych dwóch metali. RADAN w pełni wspiera operacje cięcia, tworzy nie tylko ścieżki cięcia, ale i dobiera prędkości, posuwy oraz paliwo.

Proces CAD/CAM zazwyczaj rozpoczyna się od importu modelu 3D klienta do oprogramowania RADAN oraz sprawdzenia czy skala jest poprawna. RADAN daje możliwość generowania modeli 3D ze złożonym procesem wytwarzania oraz w pełni sprawnych złożeń, aby wyeliminować błędy konstrukcyjne zanim rozpoczniemy cięcie metalu – wyjaśnia Ray Frith.
Bardzo ważnym jest również, aby upewnić się, że śruby będą w linii z otworami gwintowanymi, nity zmieszczą się w otworach płyt montażowych, pokrywy będą miały wystarczający luz nad obudowami oraz przedni panel będzie równo z elektroniczną skrzynką w szafie montażowej – dodaje Ray Frith.

Ray Frith w pełni wykorzystuje funkcje specyficzne dla każdego rodzaju technologii cięcia. Automatyczny nesting RADAN pozwala V&F szybko wypróbować różne opcje rozmieszczenia materiału na arkuszu blachy, aby wybrać najbardziej optymalne.

RADAN pozwala nam eksperymentować z ustawianiem i orientacją elementów na arkuszu blachy, daje ogromne możliwość podczas wytwarzania serii części z jednej rodziny. Możemy wykrawać małe części z otworów innych detali, pomiędzy uchwytami arkusza lub z niewykorzystanych wcześniej obszarów pomiędzy dużymi częściami. To wszystko sprawia, że możemy więcej w krótszym czasie, przez co jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku– podsumowuje Ray Frith.

 

Poprzedni | Następny