Potężne automatyczne rozwiązanie nestingu w oprogramowaniu RADAN CAD/CAM pozwala na sprostanie wymaganiom w ramach wizji Smart Factory.
Firma specjalizuje się w konwersji lekkich pojazdów użytkowych, produkcji dopasowanych regałów wewnętrznych, wyposażenia dachowego, zasilania pokładowego i akcesoriów.
Niezwykle ważne jest to, aby części były bardzo precyzyjnie wykonane, często dokładność musi mieścić się w zakresie +/- 0,2.
Proces rozpoczyna się od cięcia laserowego i wykrawania na obrabiarkach CNC zaprogramowanych za pomocą ścieżek i zagnieżdżeń narzędzi RADAN, a w następnej kolejności przechodzi do hali produkcyjnej w celu zginania, obróbki, spawania, malowania proszkowego i montażu
RADAN, zapewniającym możliwość szybkiego programowania oraz nesting całości komponentów dla poszczególnych kompletów w tym samym procesie produkcyjnym.
RADAN odgrywa w tym procesie kluczową rolę, dzięki szybkiemu, wydajnemu i automatycznemu nestingowi gwarantującemu precyzyjne  wykorzystanie arkuszy blachy.

RADAN gwarantuje większe zyski wspomagając koncepcję Smart Factory

Specjalista ds. konwersji samochodów dostawczych dostrzega znaczące zyski dzięki szybszym realizacjom dostaw podwykonawcy.

Potężne automatyczne rozwiązanie nestingu w oprogramowaniu RADAN CAD / CAM pozwala firmie świadczącej usługi podwykonawcy w zakresie obróbki blach na sprostanie wymaganiom w ramach wizji Smart Factory, w obszarze wykorzystania surowców.
 
Firma Alpha Manufacturing świadczy pełen zakres usług blacharskich w wielu sektorach przemysłu, w tym w motoryzacji, rolnictwie, opiece zdrowotnej, handlu detalicznym i elektronice. Firma została założona w 1989 roku specjalnie w celu wytwarzania produktów dla swojej siostrzanej firmy Bri-Stor Systems, która powstała sześć lat wcześniej. Bri-Stor specjalizuje się w konwersji lekkich pojazdów użytkowych, produkcji dopasowanych regałów wewnętrznych, wyposażenia dachowego, zasilania pokładowego i akcesoriów.
 
Bri-Stor i Alpha Manufacturing dzielą działkę o powierzchni 35 akrów w Hixon, w Staffordshire. Rozwiązania Bri-Stor obejmują działania od doradztwa i projektowania, aż po produkcję, instalację i malowanie wykańczające. Klienci, którym świadczone są usługi dysponują flotą złożoną z kilku do ponad setki pojazdów, oraz obejmują wiele dobrze znanych w Wielkiej Brytanii marek.
 
Produkty modułowe do standardowych konwersji obejmują opcje zaprojektowane dla określonych sektorów, podczas gdy rozwiązania na zamówienie tworzą zestawy, które są w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb floty klienta. Na przykład gama Vantage to innowacyjny system przechowywania, który maksymalizuje przestrzeń użytkową w furgonetce. W przeciwieństwie do większości systemów regałów wewnętrznych, ma on asymetryczną konstrukcję, która pozwala na przechowywanie do trzech razy więcej narzędzi lub materiałów.
 
Zanim podjęto decyzję o zbudowaniu własnego ramienia produkcyjnego w Alpha Manufacturing, Bri-Stor zlecał produkcję elementów z blachy firmom zewnętrznym. Menedżer ds. Marketingu w Alpha, Chris Kidney, powiedział nam że: „Początkowo zajmowaliśmy się produkcją podzespołów do furgonetek wyłącznie dla Bri-Stor, ale szybko rozwijaliśmy nasze możliwości i obecnie dysponujemy dużym portfolio prac podwykonawczych, które w znacznym stopniu przewyższają produkcję dla Bri-Stor”.
 
Niezwykle ważne jest to, aby części były bardzo precyzyjnie wykonane, często dokładność musi mieścić się w zakresie +/- 0,2. Wszystkie komponenty zatem, dla obu obszarów działalności Alpha, przechodzą przez dedykowane oprogramowanie CAD / CAM do obróbki blach - RADAN firmy Hexagon Manufacturing Intelligence.
 
Proces rozpoczyna się od cięcia laserowego i wykrawania na obrabiarkach CNC firmy Trumpf, Bystronic i Pullmax zaprogramowanych za pomocą ścieżek i zagnieżdżeń narzędzi RADAN, a w następnej kolejności przechodzi do hali produkcyjnej w celu zginania, obróbki, spawania, malowania proszkowego i montażu.
 
„Naszym największym wyzwaniem było dotrzymywanie terminów dostaw do klientów, co udało się dzięki oprogramowaniu RADAN, zapewniającym możliwość szybkiego programowania oraz nesting całości komponentów dla poszczególnych kompletów w tym samym procesie produkcyjnym.”
 
Zespół programistów, składający się z trzech pełnoetatowych pracowników, w pełni wykorzystuje potężną funkcjonalność nestingu dostępną w RADAN, analizując rzeczywisty kształt, materiał i grubość wszystkich komponentów w partii, automatycznie je oddzielając i sortując, aby do produkcji trafiły optymalnie rozłożone elementy, przy zachowaniu wysokiego stopnia wykorzystania materiału, zarówno pełnych arkuszy, jak i większych ścinków. „Ponieważ nie ma ograniczeń co do nestingu elementów o różnych rozmiarach i kształtach na różnych materiałach i grubościach, zapewnia to znaczne oszczędności materiału i poprawia wydajność maszyny”.
 
Przygotowane elemnty trafiają następnie do jednej z dwóch maszyn Alpha - kombinacja lasera Trumpf TruPunch 6000 i wykrawarka Trumpf S12 – których wydajność i oszczędnoś czasu pracy,  dodatkowo wzrasta, dzięki współpracy z automatycznym systemem magazynowania Stopa. Cały system Stopa przebiega obecnie 62 metry wzdłuż centrum fabryki i zawiera 230 palet, które mogą pomieścić łącznie około 600 ton blachy. System Zarządza procesem automatyzacji magazynowania zapasów i przemieszczania ich między maszynami, przy czym cała surowa blacha jest przechowywana w stosach i zarządzana automatycznie.
 
Menedżer działu programistów Mark Clews opisuje całość procesu: „Na samym początku procesu nasz zespół projektowy otrzymuje rysunek z SolidWorks, który jest konwertowany na plik DXF, a następnie importowany do RADAN. Programiści otrzymują plik, który mówi im dokładnie, co i w jaki sposób należy zaprogramować. Następnie umieszczają zadania w harmonogramie… sortując elementy w oparciu o ich grubość. Ścieżki narzędzi są stosowane na etapie nestingu, aby zachować jakość i integralność części, jednocześnie optymalizując sekwencję skrawania, umożliwiając obrabiarce pełne wykorzystanie jej potencjału”.
 
Chris Kidney mówi: „Fakt, że mamy możliwość niezwykle szybkiego przetwarzania części, od wstępnego projektu do przygotowania ich na hali produkcyjnej do obróbki, ma znaczący wpływ na optymalizację czasu dostaw do Bri-Stor i klientów podwykonawców, co z kolei poprawia naszą rentowność.
 
„Obecnie dążymy do automatyzacji, wysokiej wydajności i precyzyjnie gospodarującej zasobami produkcji. Plan skupia się na wykorzystaniu zaawansowanej technologicznie automatyzacji maszyn do realizacji wizji „inteligentnej fabryki”. Aktualnie firma zainwestowała prawie 4 miliony funtów, aby zagwarantować Alpha pozycję jednej z najbardziej zaawansowanych technicznie fabryk w branży. System przechowywania Stopa jest tego główną częścią, a RADAN odgrywa w tym procesie kluczową rolę, dzięki szybkiemu, wydajnemu i automatycznemu nestingowi gwarantującemu precyzyjne  wykorzystanie arkuszy blachy.
 
„Naszym standardem jest procedura, zgodnie z którą każdy zagnieżdżony arkusz musi być wykorzystany w maksymalnym stopniu. Osiągamy to dzięki oprogramowaniu RADAN. ”

O Firmie

Nazwa: Alpha Manufacturing

Strona int.: www.alphamanufacturing.co.uk

Działalność: Podwykonawca elementów blaszanych


Korzyści

  • Wyższe marże zysku.
  • Szybki proces programowania i wydajny nesting pozwala spełniać najwyższe wymagania klientów.
  • Maksymalne wykorzystanie potencjału obrabiarek.

 

Poprzedni | Następny