Jeden RADAN na wiele zadań

Każda maszyna do obróbki blach ma swoje funkcjonalności i wymagania, które musi spełnić system CAM aby móc ją w pełni wykorzystać. Mówimy tutaj o najważniejszym etapie uruchamiania systemu a mianowicie o wdrożeniu. Kolejnym ciekawym zadaniem jakie udało się zrealizować przez Zespół Techniczny RADAN, to wdrożenie kompleksowego rozwiązania w firmie Integer SA. Firma ta zajmuje się produkcją i sprzedażą paczkomatów, które poprzez ciekawy design oraz zaawansowane rozwiązania techniczne zdobywają nie tylko rynek europejski ale również światowy.

Zagadnieniem jakie należało w firmie zrealizować, to połączenie plików tworzonych w posiadanym systemie CAD i bezpośrednia ich obróbka w RADAN z automatycznym rozginaniem, nestingiem i ich obróbką. Temat jaki najbardziej był istotny dla klienta, to możliwość wczytywania pełnych złożeń i ich obróbka. Złożenia te składają się z wielu elementów i wymagają od systemu znacznej pamięci operacyjnej, dlatego też klient musiał przede wszystkim wyposażyć się w odpowiedni sprzęt komputerowy. Po zainstalowaniu RADAN na nowym komputerze, przystąpiono do konfigurowania systemu pod wymagania klienta. Użytkownik obsługujący program RADAN, poprzez swoje duże doświadczenie wiedział czego oczekuje od systemu i powoli zaczął swoją wiedzę przelewać na oprogramowanie. Ze względu na łatwą i przejrzystą bazę technologiczną zawartą w RADAN, klient nie miał problemów, aby powiązać praktykę z programem. Kolejnym acz istotnym aspektem było uruchomienie programu na posiadanej przez klienta wykrawarce. Jest to wykrawarka rewolwerowa z narzędziami typu multitool. Po wykonaniu pełnego nestingu dla kilku elementów, następny krok to zagięcie ich na krawędziarce. W tym miejscu także należało dopracować system RADAN pod krawędziarkę. Dopracowanie szczegółów polegało na idealnym odwzorowaniu wymiarów maszyny, aby klient mógł na komputerze prześledzić proces gięcia w trybie symulacji. Aplikacja Radbend dostępna dla maszyn gnących, pozwala na pełnej symulacji odwzorować rzeczywisty proces gięcia, co jest bardzo pomocne przy produkcji małoseryjnej i wymagającej częstej wymiany narzędzi. Po wykonaniu gięcia sprawdzono wymiary detalu i stwierdzono że wszystko mieści się w tolerancji jaką firma przyjmuje dla swoich elementów. Połączenie możliwości jakie daje RADAN, pozwoliło na wczytywanie złożeń do RADAN, ich rozkładaniu na płasko i wykonaniu nestingu, następnie obłożenie narzędziami do wykrawania i kolejny proces to gięcie. Ciekawym elementem jaki spodobał się użytkownikowi, to raporty jakie generuje program dla operatorów maszyn oraz opcja uwzględniająca promień w detalu jaki powstaje w procesie gięcia. Opcja ta uwzględnia dobrane narzędzia, kalkuluje promień rzeczywisty i na tej bazie zwraca informację do modelu 3D w RADAN dając możliwość zareagowania przez użytkownika. Reakcja ta polega na zaakceptowaniu zmian w modelu i odpowiednim przygotowaniu detali do wykrawania.

Podsumowując wdrożenie u klienta systemu RADAN, zapewniono rozwiązania dla najistotniejszych zagadnień, jakie klient przedstawił na pierwszym spotkaniu rozpoznawczym. System RADAN charakteryzuje się takimi cechami jak konfigurowalność i elastyczność uwzględniając wymagania użytkownika. Te cechy sprawiły, że został od wybrany i wdrożony pod współpracę z systemem CAD, wykrawarką i giętarką.

Poprzedni | Następny