Hala produkcyjna Produkcja z RADAN Projektowanie Przygotowanie obróbki CNC Hala produkcji

RADAN w produkcji seryjnej i jednostkowej

Kiedy dwojga zawodowców tworzy drużynę, wytwarzanie 2000 elementów dziennie nie jest problemem. Teza ta znajduje potwierdzenie w przypadku siostrzanych firm, należących do Unison Comfort Technologies.

Innovent Air Handling Equipment dostarcza szereg rozwiązań wentylacyjnych, natomiast Valent Air Management wytwarza wentylatory. Obie firmy założono w 1981 w ramach amerykańskiego przedsiębiorstwa Unison Comfort Technologies, specjalizującego się w rozwiązaniach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Pomimo że obie firmy funkcjonują w ramach tego samego zakładu, to różni je poziom automatyzacji procesów produkcyjnych.

Innovent, która świadczy również usługi projektowe, wytwarza elementy z 35 rodzajów materiałów. Jest to wiele jednostkowych produktów o różnych parametrach.

Valent natomiast wytwarza 10 rodzajów komponentów, w tym wielkie serie ze stali galwanizowanej. Dla swoich konfigurowalnych produktów firma świadczy również usługi projektowe.

Park maszynowy, jakim dysponują jest bogaty. Obejmuje między innymi trzy wycinarki Pullmax 720, jedną wycinarkę Prima Power SG6 a także cztery prasy krawędziowe.

Do programowania swoich maszyn zarówno Innovent jak i Valent używają dedykowanego do obróbki elementów blaszanych, dostarczonego przez Vero Software oprogramowania RADAN. System ten zaprojektowano tak, aby zminimalizować czas potrzebny na przygotowanie produkcji a także zoptymalizować stopień wykorzystania maszyn. Efektywne algorytmy nestingu dają znaczne oszczędności materiałowe przy utrzymaniu stale wysokiej jakości wytwarzanych elementów.

Typowy dzień pracy w Valent rozpoczyna zalogowanie się do systemu MRP. Ten program do planowania potrzeb materiałowych w połączeniu z RADAN automatyzuje przebieg procesu produkcyjnego. Komunikacja pomiędzy dwiema aplikacjami odbywa się poprzez przesyłanie plików .sym. Raz wygenerowane programy są zazwyczaj wielokrotnie uruchamiane na podobnych urządzeniach.

„Przez RADAN przepuszczamy listę części. System pobiera ich numery, ilość i materiał z puli plików .sym. Następnie tworzy nesting i harmonogram wykrawania.” - Brandon Warnecke, Inżynier Specjalista w firmie Valent

Innovent tworzy natomiast oddzielne pliki .sym dla każdego zadania:

„Pobieram plik i go ładuję bez konieczności wpisywania czegokolwiek. To duża oszczędność czasu.” – Mike Pankow, Programista CNC w firmie Innovent

Aby wygenerować idealne gniazda, RADAN analizuje pulę wymaganych do produkcji elementów - ich materiał, grubość i kształt. Automatycznie je sortuje i grupuje. Programy NC generuje dla kompletnych arkuszy, z automatycznym odcinaniem odpadów użytkowych:

„Automatyzacja uzyskana dzięki RADAN pozwala znacznie zwiększyć wydajność nakładania części na arkusz.” - Brandon Warnecke

Zarówno Pankow jak i Warnecke korzystają w swoich firmach z szablonów oprzyrządowania. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale także utrzymać stale wysokie standardy hali produkcyjnej. Szablony gromadzą preferencje dla określonych elementów i funkcji, co pozwala powielać raz opracowaną, sprawdzoną metodę wytwarzania. Ponadto, jak zauważa Pankow, RADAN oferuje w programowaniu dużą elastyczność, gdyż pozwala łatwo modyfikować istniejące szablony.

Projektowanie w obu firmach, Valent i Innovent odbywa się w programie Autodesk Inventor. Po zaimportowaniu otrzymanych modeli, RADAN przeprowadza proces automatycznego doboru narzędzi wykrawających.

Zarówno Warnecke jak i Pankow zgodnie przyznają, że dzięki prowadzonemu przez RADAN gniazdowaniu produkcja w ich firmach jest bardziej wydajna i opłacalna. To z kolei przynosi zyski Unison Comfort Technologies.

Osiągnięte korzyści

  • Oszczędność czasu dzięki zaawansowanym funkcjom, jak autooobróbka, automatyczny nesting.
  • Wysoka wydajność produkcji dzięki integracji RADAN z systemem MRP.
  • Maksymalizacja zużycia materiałów i utrzymanie wysokiej jakości produktów dzięki gniazdowaniu.

Więcej o firmie: www.unisoncomfort.com

 

Poprzedni | Następny