RADAN w Tharsus
Doświadczenie, rynkowa stabilizacja, wykwalifikowani specjaliści i najnowsze technologie to właściwe wsparcie nowatorskich projektów.
Technologia dla innowacji
Zlokalizowana w Wielkiej Brytanii firma Tharsus zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem opartym o dostarczane pomysły. Poza tym oferuje kontraktowanie innowacyjnych projektów z innymi firmami, dysponującymi specyficznymi dla danego zlecenia możliwościami produkcyjnymi. Tharsus przejmuje odpowiedzialność za wszelkie etapy procesów produkcyjnych. Prowadzi zlecenia zarówno start-upów, jak i wynalazców o ustabilizowanej pozycji zawodowej.
Jak podkreśla James Heslop, Inżynier Projektu, siłą firmy jest opieka nad całym cyklem życia produktów:
„Każdy może się udać ze swoim pomysłem do projektanta, a następnie do producenta. My jesteśmy wyjątkowi gdyż integrujemy oba te aspekty.”
Wśród innowacyjnych urządzeń, wyprodukowanych przez Tharsus znaleźć można skaner Rapiscan. Aparat ten, wykorzystując tomografię w czasie rzeczywistym, pozwala na precyzyjne skanowanie bagażów odprawianych w portach lotniczych.
Innym wdrożonym projektem jest kruszarka do szkła Ekko. Urządzenie miażdży szklane butelki prawie do postaci proszku. Poprawia w ten sposób gęstość odpadów przeznaczonych do recyklingu, a tym samym daje możliwość stosowania mniejszych pojemników.
Obróbka pod kontrolą
Wszystkie blaszane elementy w firmie Tharsus tworzone są przy pomocy RADAN. Radpunch napędza dwie prasy PULLMAX. Radprofile – wycinarki laserowe LVD Axel. Radbend natomiast programuje jedną z dziewięciu pras krawędziowych.
James Jeslop podkreśla użyteczność funkcji Projekt Nestingu:
„Przykładowo klient ma 77 blaszanych elementów, różniących się materiałem i grubością. Korzystając z tej funkcji RADAN, mamy te wszystkie elementy w jednej lokalizacji. Możemy je bardzo szybko zidentyfikować, zmienić ilości oraz rozłożyć na blasze.”
Inżynierowie Tharsus korzystają również z wydajnego i wszechstronnego pakietu modelowania RADAN 3D. Pozwala on na sprawną korektę przeznaczonych do produkcji modeli:
„Jeśli otwór jest zbyt blisko krawędzi, można to przegapić. RADAN 3D pozwala jednak wprowadzić stosowne ustawienia w oprzyrządowaniu.”
Każdy element przeznaczony do produkcji zaprojektowano w programie Autodesk Inventor w jednej z dwóch wielkich hal. Następnie wysłano w formacie DXF do sąsiedniego zakładu obróbki metalu. Dalsze etapy produkcyjne to za sprawą RADAN prosta procedura:
„Za pomocą wbudowanego importera wczytujemy plik DXF do RADAN. Wybieramy materiały i zapisujemy zadanie w folderze klienta. Dalej – w zależności od rodzaju materiału i innych parametrów, tworzony jest rozkrój albo projekt.
Podczas korzystania z projektu, wczytujemy listę części, ustawiamy orientację położenia detalu w zależności od giętych krawędzi i wybieramy ich ilości. Następnie uruchamiamy automatyczny nesting, ustalamy kolejność cięcia i kompilujemy program NC.
Operatorzy wykrawarek CNC używają połączenia DNC do przesyłania kodów z komputera bezpośrednio do maszyny. Operatorzy lasera przesyłają programy poprzez pliki w sieci.”
Jak tylko część zostanie utworzona i produkcja zostanie uruchomiona, to tworzone są standardowe rozkroje, które mogą być wykorzystane przy każdym ponownym zamówieniu. Są one umieszczane w systemie i nie trzeba ich wykonywać ponownie, chyba że nastąpi rewizja części.
„RADAN jest niezbędny w naszych codziennych działaniach, używamy go do programowania nowych części, uzyskiwania danych o obróbce, tworzeniu rozkrojów, kalkulacji kosztów, zmniejszeniu odpadów, i zarówno do przygotowania i uruchomienia produkcji tak szybko jak to tylko możliwe.”
Jak twierdzi Jeslop, dla Tharsus czas ma kluczowe znaczenie – od wstępnego projektu w Autodesk Inventor do gotowego projektu na maszynie. RADAN skutecznie redukuje czas realizacji i cykle programowe.
Osiągnięte korzyści
- Terminowa realizacja zleceń.
- Efektywniejsze wykorzystanie arkuszy blachy.
- Skuteczne unikanie kosztownych błędów w procesach obróbkowych.
Więcej o firmie: www.tharsus.co.uk