RADAN wspomaga produkcję. RADAN w obróbce blach. Projektowanie z RADAN. Rola RADAN w sukcesie firmy.

Stare projekty – nowe technologie

Niemal każda osoba podróżująca londyńskim metrem miała kontakt z elementami produkowanymi przez Sweetnam & Bradley Ltd. Masowa produkcja wysokiej jakości komponentów wymaga sprawdzonych rozwiązań technologicznych.

W oparciu o umowy ramowe, przedsiębiorstwo Sweetnam & Bradley Ltd. od 20 lat świadczy remonty taboru. Zakres prac jest szeroki - od tapicerki, drzwi i ram okiennych, poprzez panele ogłoszeniowe - do solidnych klap dźwigni alarmowych. Dziś roczny obrót Sweetnam & Bradley’s to 2,5 mln £. Na powierzchni 1900m2, w miejscu po dawnej stacji pracuje tam na nowoczesnych maszynach 40 – osobowa załoga.

Jak podkreśla Christian Olejnik, Dyrektor Operacyjny – większość kontraktów firmy Sweetnam & Bradley pochodzi z przetargów:

„Taboru nie serwisuje teraz jedynie producent. Londyńskie Metro potrzebuje wykonawcy, który będzie samodzielnie tworzył i aktualizował projekty części zamiennych. Wdrożone przez przewoźnika strategie doboru materiałów pozwoliły zredukować ilość dostawców niezbędnych do prowadzenia wymaganych remontów. Sweetnam & Bradley stał się jednych z kilku najważniejszych kontrahentów.”

W przygotowaniu tych wysoko ocenianych ofert przedsiębiorstwo wspiera system RADAN. Wytwarzane ze stali nierdzewnej elementy najpierw projektuje się w RADAN 2D z zastosowaniem rozwiązań Radraft, bądź też w RADAN 3D:

„Radprofile generuje precyzyjną geometrię elementów składowych. RADAN 3D natomiast służy nam do składania całych zespołów. Zapewnia dokładne spasowanie do siebie poszczególnych komponentów. Nawet jeśli klient zaakceptuje projekt, zanim zaczniemy cokolwiek produkować – chcemy wiedzieć że to bezproblemowo działa. Bez RADAN nie moglibyśmy tego zrobić.” - Andrew Boulton, Inspektor Produkcji.

Kod NC zaprojektowanych, obrobionych, zagnieżdżonych i udokumentowanych w RADAN komponentów przesyłany jest do wycinarki laserowej bądź jednej z wykrawarek Amada, Pega 357 z autoindeksowaniem bądź Vipros 255.

Funkcjonujący w Sweetnam & Bradley Ltd. laser Mazak Optiplex 3015 to jedna z pierwszych maszyn tego typu w Wielkiej Brytanii. Jak twierdzi Christian Olejnik, aby wykorzystać jego pełne możliwości zdecydowano się na sterowanie systemem RADAN. Oprogramowanie to integruje cały proces programowania, tworzenia geometrii, gniazdowania, profilowania ścieżki narzędzia, sekwencjonowania a wreszcie generowania ścieżki narzędzia i tworzenia dokumentacji technicznej:

„Szukaliśmy najbardziej efektywnego narzędzia do nestingu. Zintegrowany z Radprofile nester daje nam natychmiastowy podgląd na zagnieżdżany projekt. Automatyczny nesting z opcją nakładania w otworze, szczelinie oraz automatycznym odcinaniem odpadów umożliwił nam realizację potrzeb klienta na bardzo wysokim poziomie i z zachowaniem wszelkich standardów technologicznych.”

Teraz wszystkie procesy produkcyjne firmy Sweetnam & Bradley koordynuje pięcioro przeszkolonych na RADAN pracowników. Ta sama osoba może stworzyć partię komponentów, przesłać projekt do nestera, skonfigurować a następnie sprawnie wyprodukować na jednym z naszych urządzeń wymagane komponenty.

Niektóre elementy serwisowanego taboru pochodzą z lat ’60 ubiegłego stulecia i powstały zatem przy zastosowaniu używanych wówczas technologii. Wykwalifikowani inżynierowie serwisanta są w stanie z pomocą RADAN, w oparciu o stare rysunki, odtworzyć idealnie dopasowane części zamienne.

System RADAN okazał się nieocenionym również w nowatorskim projekcie:

„Ostatnio staraliśmy się o kontrakt na produkcję solidnych pokryw zamykających dla dźwigni alarmowych. Produkt ten nie mógł być wykonany w oparciu o oryginalne rysunki. Zastosowaliśmy więc RADAN do stworzenia całkowicie nowych konstrukcji. W efekcie zdobyliśmy to zamówienie”.

Poza komponentami dla londyńskiej kolei, Sweetnam & Bradley Ltd. dostarcza podzespoły dla metrologii, obrony i lotnictwa. Jak twierdzą specjaliści, skuteczna rywalizacja w tak wielu obszarach nie byłaby możliwa bez RADAN - profesjonalnego systemu CAM od Vero Software.

Osiągnięte korzyści

  • Szybkie, łatwe i efektywne zmiany w produkcji.
  • Optymalne procesy automatycznego gniazdowania.
  • Tworzenie nowych projektów w oparciu o stare, oryginalne rysunki.

 

Więcej o firmie: www.sweetnam-bradley.com

 

Poprzedni | Następny