Trumpf to nie tylko Tops – to może być RADAN

Wielu największych producentów maszyn do obróbki blach proponuje dedykowane rozwiązania CAD/CAM do swoich maszyn. Każdy z dostawców podkreśla, że proponowane oprogramowanie jest sprawdzone i dostosowane do uruchamianej maszyny. Wszystkie dostępne funkcje maszynowe są obsługiwane z poziomu oprogramowania. Z tym faktem trzeba się zgodzić i nie można go podważyć. Natomiast co ma takiego RADAN czego nie ma Tops? Za nim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się bliżej funkcjom RADAN na maszyny Trumpf.

Wszystkie wycinarki oraz wykrawarki firmy Trumpf charakteryzują się wysoką jakością wykonania, efektywnością i dokładnością wykonywanych operacji. Elastyczność i szeroki wachlarz urządzeń dodatkowych dostępnych dla tych maszyn sprawia, że pozwalają one wykonywać operacje o bardzo wysokim stopniu skomplikowania. Tak zawansowane rozwiązania wymagają wysoce specjalistycznych oprogramowań, pozwalających na pełne wykorzystanie funkcji maszyny.

System RADAN został stworzony z myślą o użytkownikach, którzy poza łatwym i przejrzystym interfejsem, wymagają od systemu niestandardowych rozwiązań. Wszelkie aspekty programowe związane z obsługą funkcji maszyn Trumpf, w RADAN są dopracowane i w pełni sprawdzone oraz uruchomione u użytkowników. Dodatkowe opcje jak Sheetmaster, Toolmaster, Shearmaster, Liftmaster, zrzutnie są obsługiwane zarówno z poziomu RADAN jak też w kodzie nc. Każda z tych funkcjonalności jest przedstawiana graficznie na komputerze użytkownika a następnie odczytywana za pomocą kodu nc wygenerowanego z poziomu RADAN. Dość istotnym aspektem przy obsłudze maszyn Trumpf, jest obsługa bazy technologicznej dostarczanej przez producenta. Cała wiedza techników tworzących technologię cięcia bądź wykrawania jest zapisana na kartach maszyny. Cały sekret poprawnej współpracy pomiędzy system CAM a maszyną, kryje się w odpowiednim wykorzystaniu tych opcji. RADAN w swoich plikach ma zapisaną i edytowaną bazę technologiczną do wszystkich maszyn Trumpf. Każda nowa wersja bazy dla każdej nowej maszyny jest dostępna w systemie RADAN. Dzięki takiemu podejściu, użytkownik RADAN jest wstanie wygenerować program na wszystkie maszyny i ich dodatkowe urządzenia dostarczane przez Trumpf.

Każdy klient Trumpf powie, że to wszystko jest dostępne z poziomu systemu Tops dostarczanego z maszynami. To prawda, ale co wyróżnia RADAN?

RADAN ponadto jest systemem konfigurowalnym i otwartym na wymagania użytkownika. Poza standardowymi opcjami jego otwartość na programy zewnętrzne sprawia, że może być wartością dodaną do innych rozwiązań. Możemy go połączyć z zewnętrznymi aplikacjami MRP/ERP w obie strony, z każdym system zewnętrznym typu CAD czy możliwością dodania nietypowych rozwiązań za pomocą makr. Innym dość istotnym aspektem w porównaniu do rozwiązań dostarczanych przez producentów maszyn jest to, że co RADAN poza Trumpf jest też wstanie obsłużyć maszyny innych producentów. Czy to będzie laser, wykrawarka, krawędziarka to dla RADAN nie ma znaczenia. Jeśli tylko maszyna ma możliwość wczytania kodu NC, to RADAN ją obsługuje. Klient posiadający rozwiązanie producenta maszyn, kupując inną maszynę, musi kupić drugi program i tu przeważnie zaczyna się problem z nauką i wdrożeniem tego systemu. Natomiast użytkownik RADAN dokupuje tylko postprocesor do maszyny i pracuje dalej tak samo, generując kod do nowej maszyny. Jest to rozwiązanie w znaczący sposób ułatwiające optymalizację przygotowania programów dla różnych maszyn.

Podsumowując powyższy tekst, klient wybierający system CAM do swojej maszyny, powinien zawsze spojrzeć dalej w przyszłość. Powinien sprawdzić czy wybrany system przede wszystkim obsługuje kupowaną maszynę, ale też wiedzieć czy program jest otwarty na innych producentów i dodatkowe funkcjonalności. RADAN daje taką możliwość i powinien na etapie wyboru być w dość znaczący sposób brany pod uwagę, co w przyszłości pozwoli na zaoszczędzenie czasu z wdrażaniem nowych rozwiązań oraz pieniędzy potrzebnych na zakup nowego.

Poprzedni | Następny