



RADAN Radm-ax
Wieloosiowa technologia laserowa dla przestrzennych elementów blaszanych
RADAN Radm-ax jest wiodącym, specjalnie zaprojektowanym na potrzeby przemysłu obróbki blach, rozwiązaniem CAD/CAM dla 5-osiowych obrabiarek laserowych. Radm-ax oferuje intuicyjne rozwiązania dla wszechstronnego programowania wieloosiowych obrabiarek laserowych i wodnych.
Używając Radm-ax oszczędzasz nie tylko czas programowania. Dzięki niemu sprawiasz, że ścieżka cięcia jest optymalna oraz skracasz czas pracy maszyny. Dodając wszechstronną symulację i pozostałe narzędzia otrzymujesz system, który oprócz tego, że usprawnia bieżącą pracę, redukuje także kosztowne błędy oraz czas uruchomienia obróbki danego elementu.
Korzyści:
- Intuicyjny interfejs graficzny
- Szeroki zakres importu/eksportu formatu plików CAD
- Bogata baza obrabiarek i postprocesorów
- Umieszczanie dużych elementów za pomocą prostych opcji umiejscowiania
- Automatyczne tworzenie podpór
- Wewnętrzna i zewnętrzna ścieżka cięcia za jednym kliknięciem
- Ręczne projektowanie ścieżki cięcia dla zadanych obszarów
- Ręczna edycja ścieżki cięcia i parametrów pracy dyszy w dowolnym momencie
- Pełna kontrola kąta pracy dyszy
- Tworzenie, zapisanie i możliwość stosowania technologii
- pełna symulacja obróbki i wykrywanie kolizji
Rozbudowany interfejs CAD
Dzięki wbudowanemu, w pełni zintegrowanemu interfejsowi CAD, Radm-ax pozwala na import standardowych plików CAD. Można importować pliki bezpośrednie z systemów CAD, takie jak: DXF, IGES, AutoCAD DWG, AutoCAD-Inventor, VISI, SolidWorks, SolidEdge, IronCad i IGES. Opcjonalnie mamy możliwość otworzyć pliki Catia V4, Catia V5, Unigraphics, Pro Engineer, VDA czy STEP. Pliki zaimportowane z innego systemu CAD, są pokazywane jako bryły, modele krawędziowe, powierzchniowe bądź mieszane. Dane pobrane z CAD, są wykorzystane jako informacje bazowe do utworzenia i zaprogramowania ścieżki cięcia i symulacji.
Baza maszyn
Radm-ax posiada wbudowaną bazę szerokiej gamy obrabiarek laserowych i wodnych wielu producentów, w tym: NTC, Prima, Trumpf czy Amada. Radm-ax zawiera także narzędzie do konfiguracji postprocesora, co umożliwia dostosowanie jego działania dla niestandardowej maszyny. Postprocesory w działaniu nie są ograniczone tylko do poprawnego wygenerowania G-kodu i M-kodu; są dostosowane i skonfigurowane pod konkretną głowicę i stół obrabiarki.
Automatyczne tworzenie podpór
Zazwyczaj detale podczas wycinania spoczywają na specjalnie zaprojektowanych podporach. Radm-ax umożliwia wykonanie podpór na kilka sposobów. Jednym z nich jest import gotowych plików z zewnętrznych systemów CAD i ułożenie ich na stole obrabiarki. Drugim jest użycie specjalnego, wbudowanego narzędzia do automatycznego wykonania podpory na podstawie geometrii obrabianego detalu. W prosty sposób określamy ile ma być podpór w osi X a ile w Y, odstęp między nimi oraz sposób rozmieszczenia wzdłuż elementu. Po zaprojektowaniu, Radm-ax automatycznie wykona rozkład na standardowych arkuszach i wygeneruje kod NC do ich wycięcia.
Tworzenie ścieżki cięcia
Projektowanie ścieżki cięcia można generalnie podzielić na 2 obszary: cięcia wewnętrzne i zewnętrzne. Cięcia zewnętrzne są kształtem zewnętrznym detalu podczas gdy cięcia wewnętrzne to wszelkie otwory wycinane wewnątrz obrysu. Podstawowa technologia cięcia może być wygenerowana automatycznie poprzez wbudowane narzędzia Radm-ax. Użytkownik może w każdym momencie pracy, dowolnie modyfikować ścieżkę, aby ją poprawić czy dostosować do specyfiki pracy. Radm-ax daje duże możliwości niezależnie, od tego czy pracujesz na wewnętrznej czy zewnętrznej ścieżce, takie jak np. utworzenie mostków, które jest proste i szybkie i trzyma element na arkuszu. Technologia cięcia może być także edytowana pod kątem ustawień samej dyszy i dodatkowych funkcjonalności jej osprzętu.
Ograniczanie zużycia maszyny
Radm-ax ma szereg wbudowanych funkcji pozwalających optymalizować ścieżkę cięcia. Dla przykładu wygładzając ścieżkę w pobliżu ciasnych narożników czy drobnych elementów system optymalizuje technologię pod kątem zużycia maszyny.
Kontrola technologii i symulacja
W symulacji pokazany jest kąt i ruch głowicy wokół detalu. W trakcie symulacji system sprawdza czy nie występują kolizje oraz czy ruch głowicy nie jest ograniczony . Wszelkie wykryte kolizje są sygnalizowane za pomocą podświetleń na modelu oraz informacji na ekranie.
Parametry ścieżki mogą być bezpośrednio edytowane lub, w przypadku wystąpienia kolizji, automatycznie poprawiane w sposób nie zmieniający ani optymalnej strategii ani czasu cięcia. Po zakończonym procesie optymalizacji ścieżki cięcia wystarczy określić parametry cięcia takie jak wpalenie czy posuw lub pobrać z bazy technologicznej i Radm-ax wygeneruje kod NC.
Symulacja kodu NC
Wygenerowany kod NC może być zaimportowany do Radm-ax w celu poddania go symulacji w warunkach jakich został stworzony. Symulacja pokazuje jak głowica porusza się w przestrzeni, pozwalając sprawdzić ścieżkę cięcia w trybie off-line.